Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-06-10 16:03:28

Shanghai Uluslararası Film Festivali 30 yaşında

25. Shanghai Uluslararası Film Festivali(SIFF) 9 Haziran’da başladı.

Doğu Asya’nın en büyük film festivallerinden biri olan etkinlik 18 Haziran’da sona erecek. İlk kez 1993 yılında düzenlenen SIFF, 30 yıllık tarihinde yüzlerce yıldız ağırladı, sayısız sinemasevere unutulmaz anlar yaşattı.

SIFF’nin Görkemli Günleri - SIFF’nin 30. Yılı sergisi

Bu yılki organizasyon kapsamında, Shanghai Büyük Tiyatrosu’nda SIFF’nin Görkemli Günleri — SIFF’nin 30. Yılı başlıklı bir sergi düzenleniyor.

Sergide yer alan, SIFF makamları ve sinemaseverler tarafından sağlanan eski festivallere ait Altın Kadeh ödülleri, afişler ve pullar gibi değerli eserler ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Sinemaseverlerle dolu Shanghai Büyük Tiyatrosu

Shanghai Büyük Tiyatrosu’nun merdivenlerinde, festival tarihinde En İyi Film kategorisinde Altın Kadeh Ödülü’nü kazanan filmlerin ve jüri başkanlarının isimlerinin yazıldığı pankartlar yer alıyor. 

SIFF kapsamındaki en yüksek ödül olarak kabul edilen "Altın Kadeh Ödülü" adını Çin'deki en eski şiir koleksiyonu olan "Şarkılar Kitabı"ndan aldı.

 5 nesil Altın Kadeh ödülleri

Sergi, film festivalinin gelişim sürecini gösterdiği gibi etkinliğin sinema tutkunlarına ve Shanghai sakinlerinin günlük hayatına etkisini de gösteriyor.

Sergi salonunda gösterilen afişler ve hatıra pulları

Shanghai Büyük Tiyatrosu’nda otomatik bilet makinesi önünde bekleyen izleyiciler

Bu yılki festival sırasında, Shanghai’daki 41 sinemada bulunan 50 salonda Altın Kadeh Ödülü’nün adaylarının da içinde yer aldığı, çeşitli ülkelerden 450 film gösterilecek. Filmlerden 53’ü, dünya prömiyerini, 80’i Asya prömiyerini, 76’sı ise Çin prömiyerini yapacak.

Shanghai Büyük Tiyatrosu’ndaki film afişleri

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 istatistikhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.