Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-09-18 16:21:27

GastroANTEP Festivali'nde gastronomi profesyonelleri tecrübelerini paylaştı

Güloğlu: ''Gastronomi için Gaziantep'in adı her zaman bir numarada''

Söyleşi, workshop ve panellerle dolu içeriklerin yer aldığı festival kapsamında Gazeteci ve TV Programı Yapımcısı Murat Güloğlu moderatörlüğünde “Yıldız Şeflerin Coğrafi İşaretleri Dünya Gastronomisine Tanıtmak için Yaptıkları Öncü Girişimler” paneli gerçekleşti.

Gerçekleşen panelin ardından verdiği demeçte festivalin içeriğinin ve şehre yansımasını değerlendiren Murat Güloğlu, “Bu yıl Gastronomi Festivali Kültür Yolunun da dahil olması sebebiyle daha çok içeriğe sahip olduğunu gördüm. Gaziantep’te özellikle bu kadar ağırlık verilmesi de çok güzel bir şey. Gastronomi için Gaziantep’in adı her zaman bir numarada. Kendisini sürekli yenileyen bir kent olduğu için bir numarayız gerek yok artık demeden sürekli olarak bu tür konuşmaları, toplantıları gerçekleştiriyorlar. Gaziantep’in dinamizm açısından bu son derece güzel ve her zamanda destekliyoruz. Gaziantep’e gelmekten de her zaman gurur ve onur duyuyorum.” dedi.

Moderatörler eşliğinde çeşitli başlıklar konuşuldu

Festival kapsamında düzenlenen paneller, Le Cordon Bleu Türkiye Direktörü Defne Tüysüzoğlu moderatörlüğünde “Gastronomi Eğitiminin Şeflerin Gelişimindeki ve Mutfak Başarılarındaki Yeri ile Eğitimin Güçlendirilmesi için Gerek Duyulan Teşvikler" başlığıyla devam etti.

Türk Mutfağı Araştırmacısı Vedat Başaran moderatörlüğünde “Gaziantep’in Yerel Ürünlerinin Otel ve Restoran Pazarında Konumlanmasının Bölge Gastronomisine Sağladığı Avantajlar” konuşulurken, Ziraat Mühendisi ve Gastronom Tangör Tan moderatörlüğünde “Güneydoğu Anadolu Bölgesi Gıda Ürünleri ile Yeni Reçete Çalışmaları” anlatıldı. Gastronomi ve Mutfak Kültürü Yazarı Reha Tartıcı moderatörlüğünde ise “Gaziantep Yemeklerinin Dünyaya Tanıtılmasında Gurmelerin ve Gastronomi Yazarlarının Rolü” konuşuldu.

Çeşitli sokak ve yöresel lezzetlerinin yer aldığı zengin içeriğe sahip festivalde gastronomi meraklıları için paneller, söyleşiler ve workshoplar devam ediyor.

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 istatistikhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.