Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-06-10 16:15:07

Cvijanovic: "Çin-Bosna Hersek iş birliğinin güçlenmesini bekliyoruz"

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Cvijanovic, kısa süre önce Çin Medya Grubu’na (CMG) verdiği röportajda, Bosna Hersek ile Çin arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğinin gelecek dönemde daha da güçlenmesini beklediklerini söyledi.

Ticari ilişkilere değinen Zeljko Cvijanovic, “Gerek kapasite açısından gerekse büyüme oranı açısından iki ülke arasındaki ticarette genişleme eğilimi görülüyor. Bundan memnuniyet duymalıyız. Aynı zamanda iş birliğinin daha büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanıyorum. Ülkemizde Çin menşeli ürünleri görünce seviniyoruz, kendi ihracat kapasitemizi de artırmaya çalışıyoruz. Kaliteli ürünlerimizin Çin piyasasında ve Çinlilerin evlerinde görülmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Cvijanovic, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in kalkınma, güvenlik ve medeniyet alanlarında koyduğu inisiyatiflerle ilgili olarak şu değerlendirmede bulundu:

“Günümüzde dünyada meydana gelen olaylara bakıldığında küresel güvenliğin, kalkınmanın ve küresel ölçekte temasların kapsamlı şekilde hızlandırılmasını amaçlayan girişimlerin nadir görüldüğünü söylemeliyiz. Xi’nin ortaya koyduğu inisiyatifleri tamamen destekliyorum. Dünyada istikrar olmazsa küresel ekonomi ilerleyemez. Karşılıklı siyasi güven yoksa ekonominin gelişmesi için olmazsa olmaz unsur olan barış ve istikrar söz konusu bile olamaz ve küresel birlik inşası fikri havada kalır. Geçmişte Yugoslavya’da yaşamış biri olarak savaşın getirdiği faciaları ve acıları çok iyi biliyorum. Ekonomik ablukaların ve yaptırımların getirdiği sıkıntıları yaşadık. Bu zorlukları atlattıktan sonra tekrar güç toplayarak yeniden yapılanma çalışmalarına dönmek, olumlu ortaklık ilişkileri kurmak kolay olmadı. Belki bu çetin yoldan geçtiğimiz için günümüzde Avrupa’da ve uluslararası arenada olup bitenleri daha iyi kavrayabiliyoruz.”

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2023 istatistikhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.