img

Çin: "ABD ile aramızdaki beşeri ve kültürel temaslar çok önemli"


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Çin ile ABD arasındaki beşeri ve kültürel temasların çok önemli olduğunu söyledi.

Sözcüye bugün düzenlenen basın toplantısında Çin ile ABD liderlerinin Bali Adası’nda görüşmesinden sonra ikili beşeri ve kültürel temasların “yeniden ısınma”ya dönüp dönemeyeceği soruldu.

İkili beşeri ve kültürel temasların çok önemli olduğuna işaret eden sözcü Mao, iki ülkenin muhtelif çevrelerine mensup insanlar arasındaki temasların teşvik edilmesi gerektiğini ve bunun iki liderin Bali Adası’nda vardığı mutabakat başlıklarından biri olduğunu belirtti. Çin ile ABD arasındaki pinpon diplomasisi değişiminin 50. yıldönümü dolayısıyla ABD’de düzenlenen etkinliklere değinen sözcü, etkinliklere katılımcılar arasında yer alan daha önce pinpon diplomasisi değişimine katılan ABD’li sporcuların, sivil temasın ikili ilişkilerin gelişmesine pozitif güç eklemesini beklediklerini ifade ettiğine dikkat çekti.

Sözcü, Çin ile ABD’nin tarih, kültür, sosyal sistem, gelişme yolu açılarından hep farklı olmasına rağmen bunların iki ülkenin halklarının birbirine güvenmeleri ve dostluk kurmalarını engelleyen sebepler olmayacağını dile getirdi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.