Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-06-10 16:07:56

3. Taklamakan Çölü Forumu başladı

29. "Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü" yaklaşırken, 3. Taklamakan Çölü Forumu ve 2. Afrika’nın Büyük Yeşil Duvarı için Çölleşmeyle Mücadele Eğitimi dün Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin Korla kentinde başladı.

180 yerli ve yabancı konuğun katıldığı forum 12 Haziran’da sona erecek.

Etkinlikte, Çin'in çölleşmeyle mücadeledeki başarılı deneyimleri paylaşılırken, Çin ile Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler arasında arazi bozulumu ve çölleşme kontrolü alanlarındaki işbirliği ve iletişim güçlendirilecek.

Çin Bilimler Akademisi Xinjiang Ekoloji ve Coğrafya Enstitüsü Başkanı Zhang Yuanming

Çin Bilimler Akademisi Xinjiang Ekoloji ve Coğrafya Enstitüsü Başkanı Zhang Yuanming, forumda yaptığı konuşmada, son yıllarda Xinjiang’ın Kazakistan, Özbekistan, Pakistan, Moğolistan, Moritanya, Etiyopya ve Nijerya gibi farklı ülkelerle çölleşmeyle mücadele alanında işbirliği yürüttüğünü belirtti. Zhang, bu temaslar kapsamında, çölleşmeyle mücadele teknolojileri için modeller geliştirildiğini, bir dizi pilot nokta oluşturulduğunu söyledi.

Sahara Çölü'nün güneye doğru genişlemesinin önlenmesi ve çölleşmenin yavaşlatılması amacıyla Afrika ülkelerinin liderleri, 2007 yılında 15 kilometre genişliğinde ve 7 bin kilometre uzunluğunda bir "Büyük Yeşil Duvar" (GGW) inşa etme kararı aldı. Çin, projeye teknoloji işbirliği gibi yollardan destek sağlıyor.

Pan Afrika Büyük Yeşil Duvar Ajansı (PAGGW) Sekreterliği Planlama ve Değerlendirme Departmanı Başkanı Sanou Marcelin

Foruma katılan PAN Afrika Büyük Yeşil Duvar Ajansı (PAGGW) Sekreterliği Planlama ve Değerlendirme Departmanı Başkanı Sanou Marcelin, konuşmasında "2017'de Xinjiang Ekoloji ve Coğrafya Enstitüsü ve PAGGW arasında imzalanan anlaşma doğrultusunda, taraflar arasında kurak ve yarı kurak bölgelerde kapasite inşası ve teknoloji transferi konusunda işbirliğine imza atıldı. 2’nci Afrika’nın Büyük Yeşil Duvarı için Çölleşmeyle Mücadele Eğitimi de söz konusu anlaşmanın bir parçası olarak Çin'in deneyimlerinden faydalanılmasını amaçlıyor.” ifadelerini kullandı.

Çin Bilimler Akademisi Uluslararası İşbirliği Departmanı Asya-Afrika İşbirliği Bölümü Başkanı Gong Haihua

Çin Bilimler Akademisi Uluslararası İşbirliği Departmanı Asya-Afrika İşbirliği Bölümü Başkanı Gong Haihua, "Bu forumla Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler ve ilgili uluslararası örgütlerle çölleşmenin kontrolü alanındaki iletişim ve iş birliğini daha da güçlendireceğiz. Aynı zamanda, tüm ülkelerle bu alandaki deneyimlerimizi paylaşmaya hazırız.” dedi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2023 istatistikhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.